Powrót do: Japan style

Mundurki japan style


Kojarzycie nazwę seifuku? Zapewne nie, ale chyba każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z jakimś elementem współczesnej japońskiej kultury, a w szczególności mody, wie, co to jest, chociaż nie zna tego słowa. - może je również znaleźć dla przykładu w japan style.

Seifuku to charakterystyczny, znany najprawdopodobniej wszystkim japoński mundurek szkolny. Jego historia sięga końca XIX wieku i odwołuje się m.in. do tradycji… Brytyjskiej Marynarki Wojennej i jej umundurowania.

Specyficzny krój

Ten specyficzny krój, wzorowany na strojach marynarskich, wszedł w użycie w Kraju Kwitnącej Wiśni w 1921 roku za sprawą dyrektorki jednej ze szkół – Elizabeth Lee – która podpatrzyła go podczas wymiany edukacyjnej w Wielkiej Brytanii. Następnie wzór zaczerpnięty z mundurów Royal Navy rozpowszechnił się na całą Japonię i jest obecnie noszony praktycznie przez wszystkie uczennice szkół średnich i niektórych podstawówek w całym kraju - przez wielu, słusznie zresztą uznawany za modą w stylu japan style.

Uczniowie w Japonii

Wielu japońskich uczniów sprzeciwia się przymusowi noszenia mundurków. Wyrazem ich niezadowolenia jest często dodawanie zabronionych aplikacji do szkolnego stroju lub noszenie go w niewłaściwy sposób. Najczęściej spotykanym przejawem sprzeciwu są tzw. „loose socks” – czyli niedbale i luźno nałożone skarpety, które opadają na kostki.

Nie wydaje się jednak, aby silnie trzymający się tradycji Kraj Kwitnącej Wiśni zrezygnował pod milczącym i nienachlanym naciskiem młodzieży ze stuletniego zwyczaju, który notabene stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli japońskiej mody na świecie. Mundurki najprawdopodobniej będą miały się dobrze jeszcze przez długi czas.

japanstylemundurek
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.